Basın Yayın ve Halkla İlişkiler
T.C. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
11/04/2019 14:01:02 - 12/04/2019 14:01:02 - 6427 Okunma

Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü 2018-2019 Bahar Dönemi etkinlikleri kapsamında 08 Nisan 2019 Pazartesi günü, saat 16.00'da Kayalı Kampüsü I. Merkezi Derslikler Binası Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda “Halaç Türkleri (Dil ve Edebiyat)” konulu panel düzenlendi.

KLÜ Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Abdulkadir ATICI’nın yönettiği panele, İran’dan araştırmacı-yazar Ali Asker CEMRASİ ve Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sonel BOSNALI konuşmacı olarak katıldı.

Panel kapsamında öncelikle; İran'dan araştırmacı-yazar  Ali Asker CEMRASİ, Halaç Türkleri ve Türkçenin en dikkat çekici özelliklerini bünyesinde barındıran Halaç Türkçesiyle ilgili yaklaşık yirmi yıldır  sürdürdüğü çalışmaları hakkında bilgi verdi. Halaç Türkçesiyle sunumunu gerçekleştiren Cemrasi’nin konuşmasını, Dr. Abdulkadir ATICI anlık olarak Türkiye Türkçesine aktardı.

Panelin ikinci bölümünde, Namık Kemal Üniv. Öğr.Üyesi Doç. Dr. Sonel BOSNALI, Halaç Türkçesinin genel özellikleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. BOSNALI haricen, Türkçenin böylesine önemli bir kolunun en önemli temsilcilerinden birisi olan Ali Asker CEMRASİ’nin Kırklareli Üniversitesinde bulunmasının da tarihî denilebilecek önemli bir etkinlik olduğunu vurguladı.

Katılımcılara Halaç Türkleri ve Halaç Türkçesiyle ilgili önemli bir deneyim ve bilgi birikimi sağlayan panel, büyük bir ilgiyle takip edildi. Panel; sunum yapan katılımcılara belgelerinin takdim edilmesi ve ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Panel KLÜ

Facebook Twitter Google Plus
Halaç Türkleri
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.