Basın Yayın ve Halkla İlişkiler
T.C. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
02/04/2016 15:40:29 - 14/04/2016 15:40:29 - 8039 Okunma

Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu, Üniversitemizde “İslam İktisadı” konulu konferans verdi. 

Üniversitemiz Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 1 Nisan 2016 tarihinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4 No’lu Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe; Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Aykaç, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Ömrünü Bilime ve Öğrencilerine Adayan Müstesna Bir Bilim Adamı

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Aykaç; “Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu hocamızı Üniversitemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Hocamız, ömrünü bilime ve öğrencilerine adayan müstesna bilim adamlarındandır” diye konuştu.

Konferansında Türkiye’de ve dünyada İslam İktisadının tarihsel gelişimini, ortaya çıkış sebeplerini ve bu alanda yapılan çalışmaları anlatan Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu; İslam İktisadının Kur’an ve Sünnet, iktisat, fıkıh, tarih ve tasavvuf bilinmeden icra edilemeyeceğini ifade etti.

Müslümanlar, Ekonomiye Hakim Olmak Zorundadırlar

Özellikle II. Meşrutiyetten sonra İslam İktisadı alanında çok sayıda kitap ve makalelerin yayınlandığını belirten Prof. Dr. Tabakoğlu; “Bunun temel noktası şudur, Müslümanlar, ekonomiye hakim olmak zorundadırlar. Özellikle 19’uncu yüzyıl boyunca ticaret ve ekonomiden uzak kaldılar. Azınlıklar ticari faaliyetleri ele geçirdiler. Bu yüzden ekonomiye Müslümanlar hakim olmalıdır. İttihat ve Terakki’nin temel politikası Müslümanları ekonomiye hakim kılmaktır. Bu hususta dergiler çıkarmaktaydılar. Bunlardan bir tanesi de ‘İslam Mecmuası’dır. İttihat ve Terakki’nin iktidara gelmesiyle birlikte Müslümanları ekonomiye hakim kılma, bir devlet politikası haline getirilmiştir. Bu politikaya ‘Milli İktisat Politikası’ diyoruz. Fakat ortaya çıkan netice pek iç açıcı olmamıştır. Çünkü Müslümanların ekonomide etkin olmaları istenirken, Türklerin ve Müslümanların yapmış oldukları yolsuzluklara da göz yumulması söz konusu olmuştur. Devlet desteğiyle ortaya çıkan İslam İktisadı değil, harp zenginleri olduğu görülmüştür. Çok iyi niyetlerle başlayan bir olay tamamen tersine dönmüştür” şeklinde konuştu.

İslam İktisadı, Batıda Meydana Gelen Gelişmelere Bir Tepki Olarak Ortaya Çıkmıştır  

İslam İktisadı, batıda meydana gelen gelişmelere bir tepki olarak ortaya çıkmıştır ve günümüzde çeşitli gelişmelerle büyümüştür. Bu gelişmelerin başlangıcı büyük ölçüde İkinci Dünya Savaşı’dır. Savaştan sonra birçok İslam ülkesi bağımsızlığını kazandı. Yeni bir devlet kuracağız. Bu devletin iktisadı ne olacak sorusu İslam İktisadının ortaya çıkmasındaki sebeplerden biridir.  Tarihte, Türkiye dışında sömürge olmayan İslam ülkesi yoktur. Bütün İslam ülkeleri sömürgeydi. Kurtuluş Savası yapmış ve bunu başarıya ulaştırmış tek İslam ülkesi Türkiye’dir.”   

Konferans, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Aykaç’ın, Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu’na verdiği konferans için teşekkür ederek günün anısına plaket takdim etmesiyle sona erdi. 

Tabakoğlu islam iktisadı klü kesam

Facebook Twitter Google Plus
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.